اینکه ما در تقویم کشور خودمان روز نهم مهر را به عنوان « روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی» قرار دادیم حرکت پسندیده ای است ولی به خودی خود کافی نیست، فکر میکنم ما باید دامنه حمایتی خودمان را در خصوص مردم فلسطین گسترش دهیم.

خبرگزاری قدس (قدسنا):  دهه هاست که  کودکان، مظلوم ترین قربانیان فجایع غزه اند و  ایجاد رعب و ترس مقامهای تل آویو در میان آنها،  نه تنها اثر نکرده بلکه نسل نو نهال را مقاومتر و با انگیزه تر ساخته همان کودکان جسور و شجاعی  که به تعبیر ” محمود درویش ” پیشگام شعرمقاومت، امیدهای آینده  فلسطین هستند که روح مقاومت و ایثاربا هر نوزادی از این اقلیم متولد می شود،

همانهای که پاسدار خون­های به ناحق ریخته‌شده پدران و مادران خویشند و نگهبانان امین و مدافعان راستینی برای سرزمین خویش به شمار می آیند.بی شک کودکان معصوم فلسطینی شب‌ها را با آتش خمپاره و گلوله به صبح می‌رسانند و روزها با آجرهای به‌جامانده از خانه و کاشانه خود بازی می‌کنند اما با این وجود آرمان رهایی فلسطین را هر روز از اول دوره میکنند. در این میان تقویت روحیه

کودکان به عنوان نسل سرنوشت ساز لازمه تداوم مقاومت است. در همین زمینه با “حسین بختیاری” به گفتگو نشستیم، او بر این باور است که از کودکان فلسطینی آنطور که باید و شاید حمایت نمیشود و در همین گفتگو او به عنوان طراح انواع بازیهای فکری، حرکتی و آموزشی و صاحب برند “ریما و راما”  از آمادگی کامل  ارسال محصولات بنگاه تولیدی خود برای کودکان فلسطینی خبرداد و افزود تقویت روحیه و حفظ شادابی کودکان فلسطینی، استمرار مقاومت تا رهایی قدس را به همراه دارد. با او در خصوص بازیهای کودکان فلسطینی و سرگرمی روزانه آنها به گفتگو نشستیم که در پی میآید به باور شما، در کمکهای جامعه جهانی به مردم فلسطین، آیا کودکان نیز لحاظ می شوند؟

– به هیچ وجه. کودکان فلسطینی غایبان اصلی این کمکها به شمار می آیند و عملا می بینیم که آنها از هر نظر مظلوم واقع شده اند. هر از چند گاهی در اخبار میشنویم که شماری از چهرهای مطرح ورزشی و هنری اروپایی و یا آمریکایی کمپینی را در حمایت از کودکان فلسطینی تشکیل و اقدام به جمع آوری کمکهای مردمی میکنند اما واقعیت این است که اقداماتی از این دست برای کسب وجاهت جهانی بوده و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد. شما کدام چهره مطرح غربی را سراغ دارید که در حمایت از مردم ستمدیده فلسطین، طرف اسرائیلی را تحریم کند؟!

*آیا از طریق وسایل بازی میتوان به تقویت روحیه مقاومت کودکان کمک کرد؟

– به اعتقاد من هر کودک فلسطینی، از شکم مادر خود یک مبارز بالقوه زاده میشود، و از همان اوان کودکی باید این روحیه را بارور ساخت و  بازیهای کودکان فلسطینی  باید به گونه ای باشد که به جای پر کردن اوقات فراغت، روحیه مقاومت در او و همنسلانش را تقویت کند و از همان ابتدا یاد بگیرد که روی پا خود بایستد* در خصوص وسایل بازی کودکان فلسطینی جنابعالی چه ذهیتی دارید  ؟ اینکه ما در تقویم کشور خودمان روز نهم مهر را به عنوان « روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی» قرار دادیم حرکت پسندیده ای است ولی به خودی خود کافی نیست، فکر میکنم ما باید دامنه حمایتی خودمان را در خصوص مردم فلسطین گسترش داده و با ارسال انواع بازیهای فکری و حرکتی و آموزشی البته با بروشوری به زبان عربی، اقدام به پرورش نسلی آگاه هدفمند و بارز در فلسطین کنیم.

برای نیل به این هدف ارزشمند آیا حاضرید محصولات برند خودتان به نام ریما و راما را در اختیار کودکان ستمدیده فلسطینی قرار دهید ؟

-با کمال میل، ما مسلمانیم و دفاع از مظلوم در هر کجای دنیا بر ما واجب است. هر روز در اخبار شاهد مجاهدتهای کودکان فلسطینی هستیم گرچه ما اینجا در ایران پرتاب طناب را به نوعی بازی حرکتی انجام میدهیم اما کودکان شجاع فلسطینی نمونه مشابهی از آنرا با پرتاب سنگ هر روز در دفاع از خودشان انجام میدهند. در جایی خواندم که در یک خانواده فلسطینی که درآمد یک فرد بزرگسال در ماه ۱۱۲ دلار است، اسباب بازی مورد علاقه کودک یک بطری پلاستیکی است. و بسیاری از زنان فلسطینی خود شخصا اقدام به دوخت انواع عروسک برای کودکان پسر و دختر خود میکنند، به نظرم چنین هنرهای دستی و چوبی میتواند از آلام و دردهای کودکان کمی بکاهد.

گفتگو از: دکتر آزاده بابایی نژاد

 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۶ | شناسه مطلب: ۳۰۲۵۷۲

بازی رئال مادرید و منچستر یونایتد

سه شنبه ساعت ۲۳:۱۵از شبکه سه

با پیشواز ریما و راما